wtorek, 20 marca 2018

Jean-Luc Bannalec: Śmierć w Pont-Aven



seria: Ze Strachem

tłumaczenie: Elżbieta Kalinowska

Wydawnictwo: Czarne

ocena: 8,2/10


Chyba każdy, kto interesuje się sztuką słyszał o szkole z Pont-Aven, czyli grupie artystów tworzących wraz z Paulem Gauguinem. Duch tego Mistrza i innych mniej znanych malarzy powoduje, że ta malowniczo położona miejscowość w Bretanii ma niesamowity klimat.
I oto tuż przed rozpoczęciem sezonu w hotelu, w którym kiedyś gościł sam Gauguin, zostaje zamordowany właściciel. Śledztwo prowadzi  błyskotliwy i skłócony z przełożonymi komisarz Georges Dupin - paryżanin przeniesiony za wątpienie w niezwykły intelekt szefów i polityków na bretońską prowincję:)






Książkę dobrze się czyta, główny bohater budzi sympatię, a specyfika jeszcze tak bardzo nieopisanej Bretanii może zainteresować.  







Zdziwienie tylko budzi okładka, na której widnienie "Ten kryminał - obok dwóch trupów...". Szkoda, że Wydawca popsuł zabawę pisząc o kolejnym zgonie, jak w sumie przez większość książki nic drugiej tragicznej śmierci nie zapowiada...






Książkę, mimo owych trupów, przyjemnie się czyta, a opisy dobrego jedzenia, słońca, pozwalają wierzyć, że u nas też kiedyś będzie cieplej...:)


niedziela, 18 marca 2018

Neill Lochery: Lizbona. Miasto Światła w cieniu wojny 1939-1945

tłumaczenie: Arkadiusz Bugaj


Wydawnictwo: Czytelnik

  
ocena: 9/10


W książce opisano czasy II wojny światowej z perspektywy portugalskiej. Portugalią rządził wówczas Salazar - postać niezwykle kontrowersyjna i skrajanie dziś oceniana. Jego celem było utrzymanie neutralności kraju i fascynujące są opisy jak rozgrywał interesy portugalskie między dwiema stronami tej wojny. 

Lizbona to nie tylko miasto w którym działały wywiady państw zaangażowanych w konflikt wojenny, ale i "brama" do obu Ameryk, dająca możliwość ucieczki dla tysięcy uchodźców.  Fascynujące są te historie!

Książka jest oparta na solidnych badaniach historycznych ale również napisana lekko i z zaangażowaniem. Autor, który chociaż stara się być obiektywny, jednak czasami delikatnie narzuca swoją interpretację poszczególnych wydarzeń. Ale to nie przeszkadza, a nawet może zachęcać do samodzielnego poszukiwania innych punktów widzenia. 
Do tego świetne zdjęcia dokumentujące opisany czas. 


A po lekturze tej książki warto pojechać do Lizbony i powłóczyć się śladami poszczególnych wydarzeń opisanych w tej książce:) 


 















piątek, 16 marca 2018

A.S. Byatt: Opowiadania z Matisse'em w tle

seria: Biblioteczka Interesującej Prozy




tłumaczenie: Barbara Kopeć 


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

  
ocena: 7,7/10


Zbiór trzech opowiadań o historiach kobiet, których, zgodnie z tytułem, wspólnym elementem są dzieła Matissa. Nie będę ich opisywać tylko polecę przeczytanie. Bo warto! Dla wartościowych spostrzeżeń, błyskotliwych uwag, znakomitego języka i zabawnych momentów.







Moje ulubione opowiadanie to "Kostki meduzy".
 



To niewielki zbiór, ale jest jak najlepsze ciastko: zostawia i poczucie że zjadało się coś wybornego, i fantastyczne uczucie niedosytu....:)
Polecam poszukać na półkach w domu lub w bibliotece, bo warto!


Mario Vargas Llosa: Dzielnica występku

tłumaczenie: Marzena Chrobak

Wydawnictwo: Znak

ocena: 6,8/10 


Pomysł na książkę był bardzo interesujący. Pokazanie wzajemnych powiązań władzy i dziennikarzy. Przy czym media są traktowane przede wszystkim jako narzędzie do kompromitowania i w efekcie unicestwiania politycznych przeciwników, biznesowych konkurentów...  


Niestety jest to jedna ze słabszych książek MVL. Powtórzenia, brak pomysłów, w pewnym momencie odnosi się wrażenie, że Autor chce w miarę szybko powieść skończyć, aby już dłużnej się nie trudzić...:)  


Oczywiście jak zwykle u MVL są liczne i w różnorodny sposób skonfigurowane sceny erotyczne. Ale one też nieco nużą...

 

Gdyby to był inny Autor może ocena byłaby wyższa, ale to przecież MVL!

niedziela, 11 marca 2018

Oriana Fallaci: Podróż po Ameryce

tłumaczenie: Joanna Ugniewska

Wydawnictwo: Świat Książki

ocena: 8/10 


To Oriana Fallaci w znakomitej odsłonie, często znacznie lżejszej niż jej "kultowe ksiazki", ale równie błyskotliwej i zaangażowanej!


Z perspektywy Włoszki - Europejki przedstawia bardzo różne aspekty życia na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.




Przezabawne i jednocześnie przerażające są niektóre historie. Przykładowo o przedsiębiorcy który "mówi, że bardzo lubi książki, bo są dekoracyjne, i w tym roku ustawił w swojej bibliotece książki za dwa tysiące dolarów. A raczej za dwa tysiące pięćset. Pięćset dolarów wydał na przecięcie książek na pół. Półki są płytkie, książki za bardzo wystawały; stanąwszy przed dylematem, czy kupić inne półki, czy przeciąć książki na pół, zdecydował się przeciąć ksiazki na pół. Elektryczną piłą" (str. 26).
Moja ulubiona opowieść to znakomity szkic o Pasolinim.



Świetna książka! Polecam zwłaszcza tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z Fallaci! A dla miłośników Jej pióra, to oczywiście lektura obowiązkowa:)


Joanna Szczepkowska: Kto ty jesteś

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne

ocena: 7,5/10 


Joanna Szczepkowska szuka swoich korzeni przemilczanych lub ocenzurowanych w rodzinnych opowieściach. O ile początek historii jest trudny do czytania: skąpe informacje, dużo danych, o tyle im bliżej czasów narodzin Autorki jest coraz bardziej ciekawie.
Joanna Szczepkowska to nie tylko Wnuczka Jana Parandowskiego i Córka Andrzeja Szczepkowskiego. Opisując rodzinę szuka przyczyn swoich cech charakteru i wyborów życiowych. To interesujące poszukiwania, jakie często sami przeprowadzamy, albo wręcz odwrotnie nie chcemy ich dostrzegać.
To opowieść też o Niej samej, o pewnym uczuciu wyobcowania, które Jej często towarzyszyło. Opowiedziana z pewnym smutkiem i dystansem.
 



O tym, że Autorka ma talent nie tylko aktorski, ale również literacki świadczą publikowane w prasie felietony. Ta książka jest również tego potwierdzeniem. Nie na darmo Jej sławny dziadek twierdził, że będzie pisarką. 
 





Warto podkreślić, że książka jest napisana piękną polszczyzną.
Polecam!

sobota, 3 marca 2018

Michael Connelly: Piąty świadek

tłumaczenie: Łukasz Praski

seria: Mickey Haller

Wydawnictwo: Albatros

ocena: 7,5/10 


Mickey Haller w świetnej formie!

 

To czasy, gdy załamuje się rynek kredytów hipotecznych w USA i wielu kredytobiorcom grozi eksmisja z domu. Mickey Haller, ze względu na słaba koniunkturę w sprawach karnych zajął się reprezentowaniem osób którym grozi utarta domu obciążonego kredytem. Jedna z jego klientek - aktywistka organizująca protesty przeciwko bankom - zostaje oskarżona o zabójstwo szefa działu kredytów i oczywiście podejmuje się jej obrony. W książce zasadniczo opisano przebieg procesu, ale w jaki sposób! To znakomicie napisany thriller prawniczy, trzymający w napięciu do ostatniej strony!