wtorek, 17 kwietnia 2018

Giovanni Cocco, Amneris Magella: Cienie na jeziorze

tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

ocena: 7,5/10 





Typowy włoski kryminał, tym razem nie z Sycylii, ale z drugiego końca Włoch, czyli okolic jeziora Como.  


W trakcie prac budowlanych, przy budowie drogi do Szwajcarii, znaleziono szczątki młodego mężczyzny. Dochodzenie w sprawie ustalenia tożsamości zmarłego prowadzi komisarz Stefanii Valenti. Komisarz ma 45 lat, 11-letnią córkę, wiecznego wielbiciela i zdecydowanie można ją polubić:)

W trakcie śledztwa okazuje się, że komisarz Valenti musi wyjaśnić, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej na włosko-szwajcarskiej granicy, w czym uczestniczyła wpływowa obecnie rodzina Capolletich.



To solidny kryminał, w którym dynamicznie następują kolejne zwroty akcji. A do tego jeszcze ten włoski styl życia:) 
Minusem są nużące opisy przyrody i nieustający zachwyt na okolicami jeziora Como, ale z drugiej strony, kto by się nie zachwycał....:)

Patrick Modiano: Żebyś nie zgubił się w dzielnicy

tłumaczenie: Bożena Sęk

Wydawnictwo: Sonia Draga

ocena: 7,5/10 





W domu pisarza Jeana Daragane'a, samotnie mieszkającego w Paryżu, dzwoni nieużywalny od długiego czasu telefonu. To dzwoni nieznajomy, który przedstawia się jako Ottolini i twierdzi, że znalazł notes pisarza z adresami. Nazwisko z tego notesu przywołane przez Ottoliniego powoduje lawinę wspomnień z dzieciństwa. A poszukiwania prowadzone przez pisarza prowadzą go do ludzi i miejsc z tamtych czasów, które do tej pory starał się wyprzeć ze swojej pamięci. 
Patrick Modiano opowiada w swoich książkach cały czas bardzo podobną oniryczną historię. Główne postacie snują się po tajemniczym Paryżu, nie pamiętają, albo nie chcą pamiętać swojej przeszłości. Ale pod wpływam spotkanie z kimś młodym, często atrakcyjnym, kto przypomina tę przeszłość, zaczynają szukać dawnych śladów: rzadkich spotkań z rodzicami, pięknych kobiet, które pojawiają się aby pomóc i życia na granicy prawa bądź poza tą granicą. Obraz pokazywany jest we mgle, w której wszystko się rozmywa. Żebyś nie zgubił się w dzielnicy jest również taką historią. 

Niewątpliwie ta książka napisana jest elegancką prozą, ale po przeczytaniu kilku książek Modiano budzi ona pewien przesyt i …. lekkie znużenie tym wyrafinowaniem. Trudno mi było się nią zachwycić, ale doceniam jej poziom. Myślę, że warto przeczytać, aby mieć własne zdanie.


Co ciekawe, Żebyś nie zgubił się w dzielnicy ukazała się na francuskim rynku w październiku 2014 r. i w tym samym miesiącu Patrick Modiano otrzymał literackiego Nobla. I to również może być powód, aby przeczytać tę książkę:)

wtorek, 10 kwietnia 2018

John Le Carre: Tunel z gołębiami


tłumaczenie: Jan Rybicki

Wydawnictwo: Sonia Draga

ocena: 8,8/10 




Niedawno czytałam obszerną biografię Johna le Carrea, a właściwie Davida Cornwella, pióra Adama Sismana. Biografię niezwykle obszerną i obawiałam się, że w autobiografii będą już tylko powtórzenia. Nic bardziej mylnego. Nawet jeżeli niektóre historie powtarzają się, to są przedstawiane z zupełnie innej perspektywy.  



Warto przeczytać tę książkę, napisaną przez bardzo inteligentnego człowieka. To książka momentami zabawna, a czasami gorzka. To opowieść o życiu nad którym zaciężyło bardzo specyficzne dzieciństwo. To los człowieka, który odniósł olbrzymi sukces, ale nie utracił kontaktu z rzeczywistością. Z książki wyłania się obraz człowieka wyjątkowego, a jednoczenie skromnego. A kto nie chciałby taki być....?:)  



I brawa dla tłumacza! Rzecz pięknie przetłumaczona, a przypisy palce lizać:)




poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Jorge Zepeda Patterson: Skorumpowani

 

tłumaczenie: Małgorzata Klimek

Wydawnictwo: Świat Książki

ocena: 7,6/10 

 

Opowieść o czwórce przyjaciół z dzieciństwa, nazywanych Błękitnymi, którzy spotykają się po dłuższej przerwie w związku z zagrożeniem dla jednego z nich: dziennikarza Tomasa. Opisując morderstwo pięknej aktorki, mającej różnorakie powiązania ze światem polityki i nie tylko, Tomas a z nim pozostali Błękitni wikłają się w aferę, która zatacza coraz szersze kręgi meksykańskiej polityki, biznesu i ...:)


Akcja toczy się wielotorowo, dynamicznie, opisując relacje między dziennikarzami, polikami i mafią w Meksyku. Do tego frapujący wątek miłosny i sporo wątków społecznych z ciągle egzotycznego Meksyku. Jedyny minus to czasami za długie "dziennikarsko-intelektualne wynurzenia", ale to mały minus:)










Czekam już na kolejny tom!