środa, 26 grudnia 2018

Rafał Tomański: Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii

Wydawnictwo: Muza

ocena: 8/10 

O tym, że Japonia może fascynować swoja odmiennością nikogo nie trzeba przekonywać. Szukałam książki, która "lekko ale interesująco" opowie o tej inności. Przeczytana pozycja jest zbiorem bardzo rożnych opowieści o życiu Japończyków i życiu w Japonii. Różnorodność poruszanych tematów powoduje, że pewne rozdziały (np. dotyczące codziennego zachowania czy pracy Japończyków) przeczytałam z dużym zainteresowaniem, inne (np. przedstawiające subkultury lub odnoszące się do języka) były dla mnie nużące i tylko je przejrzałam, aczkolwiek może np. dla kulturoznawców lub językoznawców będą one fascynujące:)
Ze sposobu opowiadania wynika, że Autor dużo wie o tym kraju i ma wiele sympatii dla tego kraju, ale i dystansu, starając się wyjaśnić wiele wewnętrznych sprzeczności jak np. oszczędną estetykę wnętrz i jednoczesne uwielbienie dla Hello Kitty:)
Są też w książce nieliczne, ale jednak, odniesienia do związków z Polską, w tym próby wyjaśnienia fascynacji Japończyków Chopinem.
Książkę polecam dla wszystkich zainteresowanych Japonią, nie tylko przed wyjazdem do tego kraju:)   

niedziela, 9 grudnia 2018

Michael Connelly: Czarna skrzynka

tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski

seria: Harry Bosch

Wydawnictwo: Albatros

ocena: 7,8/10 


W 1992 r. w Los Angeles miały miejsce największe zamieszki w XX wieku w USA. Wśród ich ofiar była młoda duńska dziennikarka i na to miejsce zbrodni został wezwany detektyw Harry Bosch. Ale w tym czasie LA płonęło i nie było możliwe drobiazgowe śledztwo. Dwadzieścia lat później Bosch wraca do niego, aby wyjaśnić tę sprawę...


Książka jest bardzo dobrze napisana, trzyma w napięciu i  naprawdę trudno się od niej oderwać. Chociaż jej koniec jest już w bardzo "amerykańskim stylu", to mogę ją polecić każdemu, kto szuka bardzo dobrego kryminału... i nic więcej:)