niedziela, 7 maja 2017

Lee Child: Sto milionów dolarów

Sto milionów dolarów

 Lee Child

seria: Jack Reacher 

 
Wydawnictwo: Albatros

ocena: 8/10




To moje 21. spotkanie z Jackiem Reacherem i jedno z najbardziej udanych. To "stary, dobry":) Reacher, o jakim najlepiej się czyta. Historia też klasyczna, w która można przy odrobinie dobrej wioli uwierzyć. 
 Reacher uczestniczy (bo nie jest sam!) w operacji o najwyższym stopniu tajności w Hamburgu. CIA wpada na trop transakcji, która ma kosztować tytułowe sto milionów dolarów. 
Akcja toczy się szybko, fabula trzyma się pewnych norm realności, ciekawe opisy funkcjonowania niemieckiej policji.... 
Oczywiście Reacher myśli szybko i walczy jeszcze szybciej, z kobietami też sobie radzi:) 
Polecam! 
 
 

Michael Connelly: Prawnik z Lincolna

Prawnik z Lincolna 

Michael Connelly 

 

Wydawnictwo: Albatros

ocena: 7,5/10


Obejrzałam film i byłam ciekawa czy książka też tak trzyma w napięciu. Nie zawiodłam się!

To klasyczny thriller prawniczy, którego głównym bohaterem jest Mickey Haller - adwokat który podejmuje się sprowadzenia sprawy Rouleta. Obrona, która zapowiada się na bardzo korzystną finansowo, zaczyna się gmatwać, powraca stara sprawa związana z największa porażka Hallera. I powstają kolejne odpowiedzi na pytanie: kto jest winy?

Czytając jesteśmy po stronie M. Hallera, mimo jego sceptyczno-cynicznej postawy w życiu prywatnym i pracy. Przekonuje do siebie przede wszystkim zasadami, którymi kieruje się w relacjach z ludźmi, inteligencją oraz lojalnością wobec przyjaciół bliższych i dalszych. A do tego jego bardzo skomplikowane związki z kobietami....

Książkę świetnie się czyta, czuje się rytm tej opowieści, a zwroty akcji powodują, że mimo objętości (446 stron) szkoda, że to już koniec.



Gianrico Carofiglio: Cicha fala

Cicha fala  

Gianrico Carofiglio 

Wydawnictwo: W.A.B.

ocena: 8/10




W książce zastosowano ciekawy zabieg. Główna historia dotyczy byłego karabiniera, który robił spektakularną karierę, ale poznajemy go, gdy jest wrakiem człowieka i rytm jego życia wyznaczają wizyty u psychologa. Postać Roberta została świetnie skonstruowana, trudno przestać czytać książkę, bo chce się poznać dalszą cześć kolejnej jego historii, i tego jak upadał, i tego jak podnosi się.
Równolegle z wydarzeniami, w których uczestniczy Robert,  przedstawiona jest opowieść Giacomo. W tej drugiej historii kluczową rolę odgrywa Scott - ale aby go poznać trzeba zacząć czytać tę książkę...
Książka ma znakomity mroczny i duszny nastrój, ale nie brakuje w niej wątków humorystycznych, jak np. historia Mario Jaguara:)
Świetnie się sprawdza jako prezent dla mężczyzny 30+! ale nie tylko:)












sobota, 6 maja 2017

Andrea Camilleri: Pole garncarza

Pole garncarza

Andrea Camilleri

seria:  Komisarz Montalbano

Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
  
ocena: 8/10 
Komisarz Monltabano w najlepszej formie! 
Na tzw. polu garncarza zostają odnalezione zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny. A w komisariacie pojawia się bardzo urodziwa cudzoziemka, która zgłasza zaginiecie męża. Rozwiązując te dwie sprawy Komisarz musi wyjaśnić też powód dziwnego zachowania swego zastępcy Mimi Augello. W dochodzeniu pomaga Komisarzowi: własna inteligencja, niezawodny Fazio i znajomość Pisma Św!
W tle znakomicie opisane postacie drugoplanowe, np. kto nie chciałby mieć takiej przyjaciółki jak Ingrid?:). Do tego porachunki mafijne i nie mniej interesujące opisy kulinarne (chociażby o tym jak Komisarz zrobił prawdziwą rzeź nunnato).
Polecam! 

wtorek, 2 maja 2017

Andrea Camilleri: Śmierć na otwartym morzu



Śmierć na otwartym morzu

Andrea Camilleri 

seria:  Komisarz Montalbano

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

ocena: 7/10 

Zbiór opowiadań z komisarzem Montalbano w roli głównej. Polecam dla zagorzałych czytelników serii oraz osób, które nigdy nie słyszały o Komisarzu, jego barwnych współpracownikach oraz nie mniej ciekawych bliskich i dalekich mu osobach. 

Każde z opowiadań, poza co oczywiste (!) wątkiem kryminalnym, zawiera interesujące obserwacje dotyczące Sycylii, Włoch czy nawet Europy. A jednak historie są opowiedziane zarazem lekko i inteligentnie. Chce się czytać takie opowiadania, w których wątki kulinarne i skomplikowane relacja towarzyskie odgrywają niepoślednią rolę. No i jeszcze kobiety, te często mają niezwykłą, zapierającą dech urodę, a przy tym obdarzone są i temperamentem i swoistą południową frywolnością.

 


Polecam, ta książka jest jak dobra bombonierka, a każde opowiadanie smakuje równie dobrze jak pyszne praliny!:)

poniedziałek, 1 maja 2017

Jared Cade: Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni


Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni

Jared Cade


Wydawnictwo W.A.B.
  
ocena: 6,5/10 



 

 

Książka to biografia Agathy Christie, ale zgodnie z tytułem dużo miejsca poświęcono słynnym "jedenastu dniom", gdy wyszła ona z domu i ... zniknęła. Niespodziewanie olbrzymi rozgłos medialny, który wywołało to wydarzenie, spektakularne poszukiwania i zdecydowana niechęć pisarki do wyjaśnienia tego wydarzenia spowodował różnorodne interpretacje. Przedstawione przez J. Cade powody tego zniknięcia mogą przekonywać,a wiążą się one nie z chorobą, ale życiem uczuciowym A. Christie
W książce przedstawiono szereg wydarzeń z życia prywatnego, w tym skomplikowane losy jej małżeństw, czy relacje z córką. Ale nie jest to książka -magiel. Moim zdaniem książka uzupełnia autobiografię A. Christie, odnosząc się do przemilczanych przez nią faktów. Czytając tę książkę nasuwa się refleksja, że A. Christie ze swoją szczególną dbałością o zachowanie prywatności przecierałaby oczy ze zdumienia przyglądając się obecnym zwyczajom pisarzy...
Nielicznym momentami nużył mnie jednak zbyt drobiazgowy opis owych jedenastu dni oraz ostatnie fragmenty książki, w których J. Cade rozprawia się z innymi biografami i niektórymi członkami rodziny A. Christie.
Przy pisaniu J. Cade korzystał z pomocy spadkobierców przyjaciółki A. Christie i te relacje są przedstawione wręcz idealistycznie.
Ogólnie książkę, poza kilkoma fragmentami, czyta się bardzo dobrze. Polecam nie tylko fanom A. Christie.